-->

Tüdanya Şarkıları Dinle

Tüdanya Şarkıları Dinle TÜDANYA - HAYAT SENSİZ OLMAZ Kİ DinleTüdanya Hayatı Biyografisi

   TÜDANYA'NIN HAYATI        Tüdanya’nın gerçek adı Hatice Döngü'dür. Sahneye çıkacağı zaman bir isim aramışlar, o da “Tüdanya olsun.” demiş.İzmir Bergama İlçesi'nde doğmuştur.
        Tüdanya, Bergamalı yoksul bir ailenin dokuz çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. “Öyle fakirdik ki, ekmek bile özendiğimiz bir şeydi.” diyor. On beş yaşında evleniyor, ilk çocuğu bakımsızlıktan ölüyor, ardından iki çocuğu daha oluyor ve çok geçmeden eşini kaybediyor. Yeniden baba ocağına dönüyor. Evlere temizliğe gitmeye başlıyor, Bergama'da tütün tarlalarında yıllarca çalışmıştır. Fakat aklında hep müzik var.
        Tıpkı filmlerdeki gibi işte, fakir kız, gazino patronunun karşısında, “Beni bir dinler misiniz abi?” diyor. Ayaklarında yarısı yırtılmış naylon terlikler, şarkısını söylüyor ve mutlu son: “Sesin güzel kızım, sende bir ışık görüyorum, kısa sürede yıldız olabilirsin.” Tüdanya’nın şimdi rahmetle andığı patron Cengiz Özşeker, sözünün arkasında duran bir adam. Pavyonundan ‘ünlü fabrikası’ diye söz ediliyor, Kibariye ve Bergen oradan çıkıp tırmanıyorlar şöhret basamaklarını. Tüdanya’nın tek düşüncesi kendisinin ve ailesinin karnını doyuracak parayı kazanmak, yıldızlığı üzerine düşünecek mecali bile yok.
        İlk yıllarda Türk Sanat Müziği söyleyen Tüdanya 1983'te ''Sıra Sıra Dağlar'' albümünü çıkarmıştır ve 700.000 satmıştır. Ardından ''Azap'' albümünü çıkarmıştır. Bu albümde istediğini tirajı yakalayaman Tüdanya, 1986'da çıkardığı ''Seni Sevmeyen Ölsün'' albümüyle ortalığı kasıp kavurmuştur. Bu albümü 2 milyon satmıştır. İzmir Fuar'da 11 yıl aralıksız çıkan tek şarkıcıdır. Münir Özkul, Salih Kırmızı ve Murat Soydan'la filmler çevirmiştir.

        TÜDANYA'NIN FİLMLERİ:
Sancı (1982)
Yıllar (1987)
Canımdan Can İste (1989)
Canımın Canısın (1989)
Sen Yaşa (1989)

        TÜDANYA'NIN ALBÜMLERİ:
Sıra Sıra Dağlar (1983)
Azap (1986)
Seni Sevmeyen Ölsün (1986)
Sen Bir Ömürsün (1987)
Sen Yaşa (1988)
İşte Tüdanya (2002)
Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ''Yorumlama Biçimi'' den ''Anonim'' seçerek gönderebilirsiniz.