-->

Esengül Şarkıları Dinle

Esengül Şarkıları Dinle ESENGÜL - HAYAT ARKADAŞI (ÇOK SEVDİM SUÇ SAYILDI)Esengül Hayatı Biyografisi

   ESENGÜL'ÜN HAYATI
        (1954-1979)


        24 Eylül 1954'de İstanbul da doğdu.Asıl adı Esen AĞAN'dır.
        İlk müzik eğitimini konservatuvar mezunu annesi Piraye Hanım'dan aldı.Küçük yaşlarda İrfan ÖZBAKIR ve Abdullah Nail BAYŞU gibi ünlü müzik adamlarıyla çalıştı. A.Nail BAYŞU'nun isteğiyle adı ESENGÜL oldu.
        Henüz 15 yaşındayken yapımcı Ayhan COŞKUN'un açtığı ses yarışmasında 1. oldu.İlk 45'liği olan 'Aşkımı Süpürmüşler' kısa sürede hit oldu.16 yaşında sahnelerin ışıltılı dünyasında yerini aldı.
        Önceleri ünlü sanatçıların alt kadrolarında yer alırken, çok kısa sürede assolistlik ünvanını ele geçirdi.Bebek Belediye Gazinosu, İstanbul Maksim, Ankara Köşk, İzmir Akasyalar ve Semiramis gibi Türkiye'nin en ünlü gazinolarında assolist olarak çalıştı..
        Şöhret basamaklarını hızla tırmandığı bu dönemlerde Orhan AKÇINAR'la evli olan sanatçının evliliği gazino dünyasının ağırlığına dayanamadı ve boşandılar.
        Esengül sahnede ağırbaşlı bir sanatçı değildi. Seyircilerin arasına kadar girer, soyunma odası çiçeklerle dolar, devrin ünlü çapkınları ve kabadayıları ona büyük ilgi gösterirdi.O ise tüm bu kişilerden uzak, yine ünlü bir sanatçı olan Adnan ŞENSES'e aşıktı. Hatta aralarında imam nikahı kıymışlardı. Ama bu ilişki fazla sürmedi. Ardından Beşiktaşlı ünlü futbolcu Tayfun KALKAVAN'la uzun sürmeyen bir ilişki yaşadı.
        Daha sonraları adı yer altı dünyasının ünlü kabadayıları ile anılmaya başladı. Bu onun için adeta sonun başlangıcıydı.
        Çok karışık ilişkileri olduğu için sık sık polise ifade vermek zorunda kalıyordu. Hatta bu ifadeler esnasında yer altı dünyası hakkındaki tüm bildiklerini anlattığı söylenir.
        Olayların boyutu gittikçe büyüdü ve bir gece çalıştığı gazinoda yer altı dünyasından birilerince şarkısının yarıda kesilip başka bir şarkı istenmesi ve gazino sahibinin müdahale etmesi sebebiyle silahlar konuştu. Gazino sahibi ve şef garson öldürüldü.
        Tüm bunlara rağmen Esengül yaşadığı şoku atlatır atlatmaz, tekrar fırtınalı yaşamına döndü.
        'Evli erkeklerle aşk yaşamak hoşuma gidiyor, çünkü eşlerinin yaşadığı acı bana zevk veriyor' diyen sanatçı 18 nisan 1979 gecesi evli ve iki çocuk babası olan, henüz birkaç gündür birlikte olduğu zengin işadamı Faruk ÖZFIRATLI ile eğlendikten sonra arabayla İstanbul caddelerinde gezerken, frenleri tutmayan arabanın köprü bariyerlerine çarpması ile her ikisi de yaşamlarını yitirmişti.Kaza polis tutanaklarına 'aşırı alkol ve hız' diye geçti ama, basında mafya hesaplaşması olabileceği yönünde yazılar da çıktı. Kimilerine göre de bir infaz gerçekleşmişti.
        Sebep ne olursa olsun Esengül hızlı yaşamış ve genç ölmüştü. Çünkü öldüğünde henüz 24 yaşındaydı.
        İhtiraslarla dolu bir yaşamın ardından soru işaretiyle birlikte aramızdan ayrılan sanatçı pek çok eseri de geride bıraktı.
        Kısa sanat yaşamına yönetmenliğini Oksal PEKMEZOĞLU'nun yaptığı, Adnan ŞENSES ve Saadet SUN'la başroleri paylaştığı 'Yansın Bu Dünya' adlı bir filmi de sığdırdı...
        Müzik yaşamı boyunca dinleyicilerine 23 adet 45'lik ve 4 kaset armağan etti.1978 de bir yıl gibi kısa bir sürede Uzelli Plak şirketi adına tam 4 adet kaset birden piyasaya çıktı.
        Longplayleri ölümünden sonra yayınlanan sanatçı, ölmeden kısa bir süre önce yeni bir sinema filmi için başrol teklifi almıştır...
        İşte Esengül'ün unutulmaz şarkılarından bazıları:
1971-Zalim, Sana Aşkımı Anlatabilsem, Ayrılık Günü
1972-Senden Işık Bekledim, Bu bizim Son Buluşmamız
1973-Taht Kurmuşsun Kalbime, Çok Geç Olmadan
1974-Gizli Yaram, Aşığım Bir Kuluna
1975-Deli Gibi Sevdim, Bir Yoksula Rastladım
1976-Beterin Beteri var, Gel Arkadaş olalım, Gün Değil Ay Değil
1977-Hatırım için, Çok Üzgünsün Arkadaş
1979-Çıra Gibi Yanıyorum, Azap Çemberi


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ''Yorumlama Biçimi'' den ''Anonim'' seçerek gönderebilirsiniz.